Համայնքի ղեկավարի որոշման նախագիծ
19 փետրվարի 2026 թ.
ԻՆՔՆԱԿԱՄ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՔԱՆԴԵԼՈՒ ԵՎ ՊԵՏԱԿԱՆ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՆԴԻՍԱՑՈՂ ՀՈՂԱՄԱՍՆ ԱԶԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ճամբարակ համայնքի ղեկավար Վ. Ադամյանս, քննելով Ճամբարակ համայնքի Շողակաթ բնակավայրի 12-րդ փողոց, թիվ 19/2 հասցեում առկա ինքնակամ կառույցի վերաբերյալ հարուցված վարչական վարույթի նյութերը, ղեկավարվելով ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի, ՀՀ հողային օրենսգրքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 60-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի և 2-րդ մասի, «Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ հոդվածի 5-րդ մասի, «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 42-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի, 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 30-րդ, 38-րդ, 58-րդ և 60-րդ հոդվածների, ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի, ՀՀ կառավարության 2006 թվականի մայիսի 18-ի հ. 912-Ն որոշման 2-րդ կետի, ՀՀ կառավարության 30.05.2002թ. թիվ 927-Ն որոշման հավելված 1-ի  2-4 կետերի, ՀՀ կառավարության 18 դեկտեմբերի 2008 թվականի N 1563-Ն որոշման 1-ին կետի 1-ին ենթակետի ա. պարբերության, նույն որոշման 5-րդ կետի 1-ին ենթակետի դրույթներով.
Պ Ա Ր Զ Ե Ց Ի՝
1. Ապամոնտաժել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ համայնքի Շողակաթ բնակավայրի 12-րդ փողոց, թիվ 19/2 հասցեում գտնվող  Եփրեմ Գևորգի Աշոտյանի կողմից ինքնակամ կառուցված` քարե երկայնական և լայնական կրող պատերով, ժապավենային բուտաբետոնից հիմքերով, միաձույլ ե/բետոնե սալե ծածկով, 40 սմ հաստությամբ տուֆ քարի շարվածքով, թիթեղյա ծածկույթե տանիքով, 1-ին հարկի ներքին մակերեսը՝ 86.11 քմ, արտաքին մակերեսը` 117,8 քմ.,  բաց պատշգամբ` 6,72 քմ  ինքնակամ շինությունները,  ինչպես նաև ինքնակամ կառուցված 4,72 քմ պարիսպը և անօրինական տիրապետումից ազատել պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասը։
2. Ապամոնտաժումը իրականացնել Ճամբարակի համայնքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողաշինության բաժնի կողմից` «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի ու հասարակական կարգի պահպանության ծառայության օժանդակությամբ։
3. Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում իրազեկման պահից:
4. Որոշումը կարող է վարչական կարգով բողոքարկվել Ճամբարակ համայնքի ղեկավարին կամ դատական կարգով Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատարան՝ դրա ուժի մեջ մտնելու օրվանից երկամսյա ժամկետում: